Avrupa’nın En Büyük Pil Enerji Depolama Sistemi Faaliyete Girdi

Avrupanın en büyük pil enerji depolama sistemi İngiltere’nin Cottingham şehrinde resmen faaliyete geçti.

Şirketin açıklamalarına göre sistem, 1 saatte megavat olarak maksimum düzeyde depolama yapabiliyor. Rüzgar tribünleri ve güneş enerjisi santralleri gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği, tüketici talebinin fazla olduğu durumlarda serbest bırakmadan depolamayı amaçlıyor.

Şirkete göre tesis, tek bir döngüde 196 MWh’ye kadar elektrik depolama kapasitesine sahip ve bu da yaklaşık 300.000 eve 2 saat boyunca kesintisiz enerji sağlayabiliyor.

Cottingham’daki pil enerjisi depolama tesisi. Şirket: Harmony Energy

Yenilenebilir enerji kaynakları için depolama sistemleri neden Avrupa için önemlidir?

Avrupa Enerji Depolama Birliği (EASE), sadece AB için enerji depolama gereksinimlerinin 2030’a kadar yaklaşık 200 GW, 2050’ye gelindiğinde ise 600 GW olacağını tahmin etmektedir. Bunun nedeni ise enerji depolama sistemlerinin, yenilenebilir enerjilerin entegrasyonunu sağlamanın güvenli, düşük emisyonlu ve uygun maliyetli bir sistem elde edebilmek için önemli bir bileşen olmasıdır.

Ancak Avrupa’nın hedefi yenilenebilir enerji kaynaklarının artırılması olsa da rüzgar ve güneş enerjisinin kesintili doğasına uygun altyapı olmadan bunun sağlanması zor görünmektedir.